Otázky a odpovědi: Očkování psů

Proč očkovat?

Protože tím chráníte nejen Vaše psy, ale také Vaše zdraví.

Obsahem vakcín jsou nemoci, které jsou buď velmi těžko léčitelné, smrtelné a nebo ohrožující zdraví lidí (tedy zoonózy).

Které nemoci jsou součástí “běžných” vakcín?

Běžně se očkuje proti vzteklině a 5 infekčním nemocem – parvoviróze, psince, parainfluenzem infekční hepatitidě a leptospiróze.

Kdy začít s vakcinací?

V 6.-8. týdnu života štěněte.

Většina štěňat je v prvních týdnech života chráněna mateřskými protilátkami. Pasivní

protilátky získané od matky postupně mizí a u štěňat ve stáří 8 – 12 týdnů klesnou obvykle na úroveň, která dovoluje aktivní imunoprofylaxi. Štěňata s nedostatečnými protilátkami od

matky jsou více ohrožená (ale schopná reagovat na vakcinaci) v dřívějším věku, naproti tomu štěňata s vysokým titrem mateřských protilátek nejsou schopna na vakcinaci odpovědět dříve než ve stáří 12 týdnů. To je i důvodem, proč neexistuje univerzální primovakcinační schéma, které by ochránilo štěňata za všech okolností. Je doporučováno provést první vakcinaci ve stáří 8 – 9 týdnů. Druhé očkování by mělo následovat za 3 – 4 týdny a třetí pak ve stáří 14 – 16 týdnů. Všude tam, kde je to možné, se doporučuje, aby třetí dávka vakcíny proti základnímu spektru onemocnění byla štěněti podána ve stáří 13 – 16 týdnů.

Jak často musím svého psa očkovat?

Jednou za rok.

Infekční nemoci obsažené ve vakcínách je potřeba přeočkovat každý rok. U vztekliny to záleží na použité vakcíně, dbejte tedy pokynů Vašeho vetrinárního lékaře.

Jak časté jsou nežádoucí reakce na vakcinaci?

Obecně je akceptováno, že současné očkovací látky jsou velmi bezpečné a výskyt nežádoucích reakcí je velmi nízký.

Výhody ochrany zvířat před nebezpečnými nákazami daleko převažují nad riziky nežádoucích reakcí.

Jak se projeví nežádoucí reakce na očkování?

Občas se stane, že zvíře zareaguje na aplikaci vakcíny abnormálně. Nežádoucí reakcí může být přechodně zvýšená teplota, nechutenství, průjem, zvracení a jiné. Mezi horší nežádoucí reakce pak patří tzv. anafylaktický šok, neboli silná abnormální celotělová alergická reakce. Obvykle se projeví kožními a podkožními otoky, nejčastěji v oblasti hlavy (víčka, nos, pysky) a kopřivkou spojenou obvykle se svěděním. Reakce se projeví obvykle během půl hodiny až 2 hodin po očkování, nejdéle do 4 – 6 hodin, a většinou netrvá déle než pár hodin. Dojde-li k rozsáhlé akutní celkové reakci (alergii), může být její průběh velmi dramatický. Většinou reakce spontánně odezní, přesto je vhodný zásah veterináře. V každém případě je důležité jakoukoliv reakci hlásit veterináři, ideálně si ji poznamenat do očkovacího průkazu.

V místě aplikace vakcíny se může vytvořit malý viditelný otok velikosti hrášku a místo může být bolestivé.Ve většině případů tyto lokální reakce v místě injekce vymizí a vstřebají se bez nutnosti ošetření do 14 dnů.